Толкова много се говори за рециклиране, за отговорно потребление и внимание как се отнасяме към боклука, а има толкова митове и неясноти. Затова със специалната поредица „Свят без отпадъци“ – „Дневник“ и „Кока-Кола“ създават пътеводител в темата – всичко най-важно, което трябва да знаете – проверено и обяснено.
Автор на материалите в поредицата е Лия Панайотова
Какъв вид пластмаса използваме и какво да правим с нея?
Снимка на публикацията – Риба-небостъргач в Брюж, Белгия направена само от пластмасови опаковки намерени в близките водни басейни. Източник: Shutterstock
Видове пластмаса
Думата plastic („пластмаса“ от английски) буквално се превежда като „нещо гъвкаво, което се оформя лесно“. Пластмасата може да се обработи в почти всичко, а видът и ще разпознаете по номера поставен на изделието.
Защо PET е най-предпочитаната опаковка?
Полиетилентерефталат, или PET, e най-широко разпространената пластмаса. Ще я намерите под формата на полиестер (за дрехи и други тъкани) и опаковки (например бутилирана вода и безалкохолни напитки). Причините PET да е толкова популярен са, че изолира добре от вода, много е лек, нечуплив и лесно се рециклира.
Тук ще говорим основно за този вид пластмаса, тъй като е най-разпространен в ежедневието и има най-голям потенциал за рециклиране в сравнение с други пластмаси.
Как да съхраняваме продукти, опаковани в PET?
Както и повечето твърдения, отнасящи се към пластмасата, въпросът със съхранението й също е спорен елемент. Според една от асоциациите, произвеждащи този материал – PET Resin Association със седалище в Ню Йорк, е напълно безопасно бутилките от PET да се пълнят многократно. От асоциацията дори твърдят, че в развиващи се страни, където достъпът до чиста питейна вода е труден, местните жители могат да дезинфекцират водата си, като я пълнят в бутилки и я оставят на слънце за няколко дни.
Интересно е, че според други изследвания PET, както и всички други видове пластмаса за еднократна употреба, в никакъв случай не бива да бъдат деформирани, нагрявани и пълнени повторно, защото тогава има риск да освободят вредни вещества в храната или водата. Например изследване, публикувано през 2014 г., сравнява 16 вида пластмасови бутилки на китайския пазар. Анализът показва, че във водата се освобождават елементите антимон (Sb) и бисфенол А (BPA) в най-големи количества, когато бутилката се нагрява. BPA e едно от малкото доказано канцерогенни вещества, а продължителното излагане на Антимон може да доведе до сърдечни, белодробни и стомашни проблеми.
Друго изследване, проведено между университетите в Нанси и Дижон във Франция, сравнява научната литература по въпроса и казва, че във водата, съхранявана в пластмасови бутилки, може (при нагряване, миене и търкане на бутилките, съхранение повече от няколко седмици) да се освобождават и други вещества – ацеталдехид и формалдехид.**
Този въпрос все още е много полемичен.
Защо е важно да се рециклират PET и други видове пластмаса?
Според принципа за кръгова икономика най-важното, което можем да направим, е да използваме само това, което наистина ни е необходимо, и да ограничим излишните отпадъци. Когато все пак сме приключили с нещо и сме го преизползвали колкото се може повече, е изключително важно да го изхвърляме разделно в определените за целта контейнери, за да подлежи на рециклиране, иначе рискът да попадне в природата е огромен.
Когато пластмасата не се рециклира?
Според изследване а Програма на ООН за опазване на околната среда 80% от случаите, в които отпадък причинява проблем в океана, са свързани с пластмаса. Същият доклад показва колко издръжлива е пластмасата, когато попадне в околната среда – например пластмасови останки от самолет, свален през 1944 г., са намерени в храносмилателната система на албатрос на около 9600 км от местоположението на самолета. Затова е много важно пластмасовите ни отпадъци, включително тези от PET под формата на полиестер или бутилки, да отидат за рециклиране, а не в контейнера с общ боклук или още по-лошо – сред природата.
Какво да направим, преди да пуснем пластмасовата опаковка в контейнера за рециклиране?
Смачкайте я колкото можете повече (някои видове пластмаса като PET са много леки, но в същото време под формата на бутилки и контейнери са обемни и така заемат голямо пространство в контейнера. Когато смачкате бутилката, в контейнера ще има място за повече отпадъци. Камионът, който събира боклука, ще направи по-малко курсове и така се спестяват емисии).
Изплакнете бутилката (ако по нея има много остатъци, може да замърси и останалите отпадъци в контейнера, като така затрудни целия процес).
Сложете капачката обратно на бутилката (От „Екопак“ препоръчват да се спази тази стъпка, за да сме сигурни, че бутилката ще остане смачкана).
Поставете отпадъка в жълтия контейнер за пластмасови отпадъци.
Какво се случва, след като отпадъкът приключи „живота си“ при нас?
Сметосъбиращият камион се движи по график и всеки от „цветните контейнери“ се събира в различен ден. Този график зависи от района, но ако забележите такъв камион, обърнете внимание какво пише отстрани на него – трябва да има информация кой тип контейнер събира в този ден.
По този въпрос има и един широкоразпространен мит – че се случва камионите да изсипят всички контейнери за разделно събиране на едно място и така усилията ни се обезсмислят. В действителност това няма как да се случи, тъй като фирмата, която събира отпадъците, е различна от тази, която ги обработва на съответната специализирана площадка.
В какво се превръща рециклираният PET?
От бутилка в бутилка?
Според Джоан Арчър, бивш президент на Асоциацията на Минесота за безалкохолни напитки: „Рециклирането на бутилки в бутилки използва повече енергия и финанси, за да се изчисти достатъчно добре материалът и да отговаря на изискванията. Ресурсът за направата на влакна за килими от рециклирана пластмаса например е много по-малък.“
От друга страна, според Ан Морс, която води програмата за рециклиране на окръг Уинона в Минесота от 1991 г.: „Индустрията за напитки (в САЩ) генерира 22 милиарда тона PET бутилки на година, от които 35,6% се рециклират, а 64,4% се изгарят или заравят. Ако индустрията използва поне 25% рециклиран материал в бутилките си, ще помогне за уравновесяване на търсенето и ограничаването на проблема.“
Кръговрат ли е рециклирането?
Но да рециклираме повече и да изхвърляме по-малко в контейнера за общ отпадък ни доближава до световните цели за отговорно общество. А когато това се случва трудно, на помощ идват творческите решения. Например Ниагарският водопад има герой талисман. Той е получовек, полукозле, казва се Тоутс Макгоутс и окуражава децата да рециклират. Усилията му се увенчават с успех още през първата година на инициативата, когато рециклирането в района скача от 4% на 23%. Успешен пример от бизнеса е компанията Uber, която помага на ливанската столица Бейрут да се справи с кризата с боклука през 2015 г. Uber събира рециклируемия отпадък безплатно от жителите на Бейрут, а след това го доставя на бизнеси, които да го рециклират. Компанията има подобни инициативи и за моменти като Деня на Земята, а по този начин дава пример как икономическите и социалните ползи могат да се комбинират.