До 15 години 65% от битовите отпадъци трябва да се рециклират
Това гласят промени в Закона за управление на отпадъците, пуснати за обществено обсъждане. Те се налагат заради изисквания на европейска директива.
В проекта са заложени и междинни цели от 55 и 60% съответно за 2025 и 2030 г., за да се ускори преходът към кръговата икономика. Заедно с това депонирането на битови отпадъци трябва да се намали до 10% до 2035 г., което може да бъде отложено с 5 години, при условие че държавата е постигнала намаление до 25%.
Нов закон
Битови отпадъци са хартия и картон, стъкло, метали, пластмаса, биологични отпадъци, дървесина, текстил, опаковки, отпадъци от електрическо и електронно оборудване, от батерии и акумулатори, както и обемни отпадъци, включително дюшеци и мебели.
Биоотпадъци са биоразградими отпадъци от паркове и градини, хранителни и кухненски отпадъци от домакинства, офиси, ресторанти, търговски обекти и предприятията на хранително-вкусовата промишленост. Дадени са определения и за неопасни отпадъци, хранителни и такива от строителство и разрушаване.
Друга новост е, че производителите на продукти вече ще се задължават да поемат финансова и евентуално оперативна отговорност за управление на отпадъците като етап от жизнения цикъл на продукта, което включва събирането, сортирането и третирането им.
Дейността по управление на отпадъците се разширява, като вече включва не само събиране, транспортиране, обезвреждане, оползотворяване на отпадъците и следексплотационна грижа за депата, но и сортиране на отпадъци и действията, предприети в качеството на търговец или брокер.