Лъжа ли е рециклирането?
Решили сте, че ще събирате отпадъците си разделно. Правите кратко проучване и започвате – слагате още две, три кофи или торби за боклук до сегашната и вече хвърляте в тях отделно пластмасата, хартията и стъклото. Върви добре, докато един ден не ставате свидетел на това как камионът за събиране на отпадъци изпразва кофите до вас. Възможно ли е всичко, което вие толкова стриктно сте разделяли, накрая да се смесва отново и да се събира заедно?
Официалните данни!
Системата за разделно събиране на боклука работи от години в България, но недоверието в ефективността й още е голямо. Официалните данни показват, че българите рециклират все повече, но въпреки това остава усещането, че сме далеч от западните стандарти. Защо се бавим в изграждането на тези навици и верни ли са митовете зад разделното събиране?
У нас сметосъбирането се плаща от местните данъкоплатци и сумата обикновено не е малка. Тук говорим обаче само за събирането на общия боклук. За отпадъка от цветните кофи не плащаме нищо. Или поне не директно. Т.е. тази система е на самоиздръжка и за да излязат сметките там, трябва да работи и то ефективно. Суровината, която се събира от кофите е наистина ценен материал, от който после се изкарват пари. Тук е първият момент, в който теориите на конспирацията, че рециклирането е лъжа, не се доказват. Нито една фирма не би имала икономическа изгода да симулира дейност, а накрая да работи на загуба.
Заблудата
Системата за рециклиране у нас работи с няколко компании, но най-разпространени са две – едната събира в три цветни контейнера, а другата в два. При първата процесът на сметосъбиране е организиран така, че камионите й събират един цвят кофа в рамките на цял един ден – например в понеделник се извозва само зеленият контейнер за стъкло и нищо друго. Така няма опасност от объркване. И не, боклукът не се смесва и не отива на едно място.
Защо обаче толкова хора вярват, че всичкият отпадък се събира заедно и това опорочава целия процес? Причината вероятно се дължи в начина, по който другата голяма компания събира отпадъците. При нея има само два контейнера – зелен за стъклото и оранжев, в който се събират заедно пластмаса, хартия и метал. Тук наистина има смесване на отпадъците при транспортирането. Но само за кратко. След като бъдат извозени до инсталацията, започва процес на ръчно разделяне на боклука. Правилно прочетохте – десетки хора стоят на дълга поточна линия и всеки отговаря за различен тип отпадък. На запад това става с машини, което прави процеса по-бърз, но не толкова прецизен. У нас все още това се върши ръчно. Но изводът е един – макар част от боклука да се събира заедно, накрая той пак се разделя и използва като суровина.