Отпадъци & Околна среда
Един от най-важните методи за намаляване на негативното въздействие върху околната среда е разделното събиране на отпадъци. Този подход има множество ползи, които обхващат както природната среда, така и човешкото общество.
Един от най-важните методи за намаляване на негативното въздействие върху околната среда е разделното събиране на отпадъци. Този подход има множество ползи, които обхващат както природната среда, така и човешкото общество.
Официалните данни показват, че българите рециклират все повече, но въпреки това остава усещането, че сме далеч от западните стандарти.
Едва около една трета от битовите отпадъци у нас се рециклират, отчитат от екоминистерството. Така страната ни остава в дъното на европейските класации по преработка на боклука от домакинствата.
В кризата със забавянето на сглобяването на нови автомобили заради липсата на чипове и други компоненти, производителите завъртат нов бизнес – рециклиране на употребявани коли.
Това е завод за рециклиране на батерии собственост на южнокорейската компания SungEel HiTech, която се намира в град Гунсан.
Европейският парламент работи по правила, които засягат екологични, етични и социални аспекти. Батериите се превръщат в стратегически продукт за икономиката.
Липсва достатъчно пластмаса, годна като технически характеристики за рециклиране и влагане в нови изделия. Това каза Цветанка Тодорова, председател на УС на Браншова асоциация Полимери (БАП), в предаването “Бизнес старт” на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
Японският автомобилен концерн Nissan Motor Co. планира да изгради нови фабрики за рециклиране на батерии в САЩ и Европа до края на фискалната 2025 г., съобщава Nikkei Asia Review.
Бългapия e нa тpeтo мяcтo в Eвpoпeйcĸия cъюз пo peциĸлиpaни oтпaдъци oт плacтмacoви oпaĸoвĸи, coчи пpoyчвaнe нa Eвpocтaт.
Електронните устройства и електрическото оборудване определят съвременния живот — от перални машини и прахосмукачки до смартфони и компютри, като е трудно да си представим живота си без тях. Но отпадъците, които генерират, се превръщат в пречка пред усилията на ЕС за намаляване на екологичния му отпечатък.
Ново проучване на опаковъчната компания RAJA UK разкри, че 15-те най-големи страни, хвърлящи най-голямо количество пластмаса в океана, показват еквивалентността на теглото на морските бозайници.
Пластмасови чаши, прибори за хранене, сламките за пиене, клечките за уши – от днес е забранена продажбата им в страните от ЕС. Какво се променя за нас и какво казват търговците? Това са най-важните въпроси и отговори.
В последните години и все повече бизнеси виждат пазарна ниша в индивидуалния стремеж за отказване на пластмасата.
Необходимо е задължително законово изискване за рециклиране и повторно използване на избраните категории електронни отпадъци.
Изследователи от Япония съобщават, че са намерили нов начин да превърнат пластмасовите отпадъци в полезни суровини. Според тях с помощта на катализатор най-често срещаните видове пластмаси могат да бъдат превърнати в течни горива.
Робот използва същата техника за „виждане“ като самоуправляемите автомобили. Това му позволява да анализира и да взема решения относно материалите, когато се приближават на конвейера.
Европейският парламент прие всеобхватни политически препоръки за постигането на икономика, която да бъде неутрална по отношение на въглеродните емисии, екологично устойчива, нетоксична и изцяло кръгова най-късно до 2050 г.
Въпреки че данъкът е представен от Европейската комисия като „принос към бюджета на ЕС, предназначен да стимулира държавите-членки да увеличат рециклирането на пластмасови отпадъци“, европейската пластмасова промишленост предупреждава, че може да има обратен ефект.
Рециклирането на пластмасови опаковки в Европейския съюз (ЕС) се очаква да се понижи в резултат на по-строги стандарти. ЕС няма да достигне целта си да рециклира 50% от тях през следващите пет години без по-добър индустриален капацитет.
Три-четири години ни делят от избухването на водородна революция, която ще достигне своя пик към 2030 г., което е много по-рано от очакванато. С времето ще станем свидетели на все повече електрически леки автомобили, задвижвани от батерии, както и на тежкотоварни превозни средства, захранвани от водород.
Иновативна система за сметосъбиране на битовите отпадъци функционира от началото на месеца в столичния квартал “Дружба”. Новите контейнери са от т.нар. затворен тип и работят с ръчен механизъм за отваряне, което гарантира по-голяма чистота и удобство на гражданите.
„ЕКО ФЕНИКС“ ЕООД СТАРТИРА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТ „ПРЕОДОЛЯВАНЕ НЕДОСТИГА НА СРЕДСТВА И ЛИПСАТА НА ЛИКВИДНОСТ, НАСТЪПИЛИ В РЕЗУЛТАТ ОТ ЕПИДЕМИЧНИЯ ВЗРИВ ОТ COVID-19”
Новият страх на еколозите – Политиката за рециклиране е “твърде успешна”. Посланието да рециклираме отпадъците си звучи толкова позитивно, че мнозина започват да смятат, че годните за рециклиране боклуци всъщност не са боклуци. Това опасение изказват от френската неправителствена организация Zero Waste.
До 2035 г. 65% от битовите отпадъци трябва да бъдат подготвяни за повторна употреба и рециклиране. Това гласят промени в Закона за управление на отпадъците, пуснати за обществено обсъждане. Те се налагат заради изисквания на европейска директива.
Гравиран с лазер лист алуминий може да се окаже лесно достъпно и много ефективно решение за регионите, които са изправени пред суша и където чистата питейна вода не е лесно достъпна.
Всяка година човечеството произвежда около 50 милиона тона електронни отпадъци. Те представляват около 5% от всички отпадъци, като най-големи
Заслужава да се отбележи, че отпадъците, генерирани от човечеството имат различен произход и принадлежат към различни групи на опасност.
Правилата ще се отнасят за стоки като мобилни телефони, текстилни изделия, електроника, батерии и други.
Еврокомисията ще насочи вниманието си и към текстилната индустрия. Едва 1% от текстилните продукти по света в момента се рециклират, а по думите на Синкявичюс „текстилът е новата пластмаса“.
Пластмаса не е само един материал. Това е семейство от десетки различни материали с широк диапазон от свойства. За изработката на различни пластмасови опаковки, бутилки и други продукти се използват различни видове пластмаса.
В България рециклирането все още е забулено в митове, които утежняват процеса и ни пречат да живеем по-природосъобразно, с грижа за средата и здравето си. Затова решихме да развенчаем най-разпространените, като извадим на преден план фактите.
Според Организацията по прехрана и земеделие към ООН (FAO), която се бори срещу глада, около 1/3 от произведената храна по света се изхвърля. „Това са около 30% от зърното, 40 – 50% кореноплодни, плодове и зеленчуци, 20% маслодайни, 35% от месото, млечните продукти и рибата“, казват от организацията.
Думата plastic („пластмаса“ от английски) буквално се превежда като „нещо гъвкаво, което се оформя лесно“. Пластмасата може да се обработи в почти всичко, а видът и ще разпознаете по номера поставен на изделието.
Когато се появила за първи път, пластмасата предизвикала абсолютен фурор и дори била рекламирана като спасител на дивата природа. Днес, едва няколко десетилетия след златната ера на пластмасата, произвеждаме над 50 пъти повече от нея.
Изхвърлянето на офис техника и оборудване е въпрос, който трябва да си зададе ръководителят на всяка една компания. Действително в момента технологиите се развиват с толкова бързи темпове, че техниката остарява след по-малко от година.
Няма домакинство, в което рано или късно да не дойде денят за подмяна на битова техника. Било пералня или телевизор, това изисква старият уред да напусне жилището и да поеме вечния си път.
Металите се делят на два типа – черни и цветни. Основната разлика е, че черните включват желязото и неговите сплави. Всички останали влизат в определението за цветни метали, като някои примери са алуминий, магнезий, титан, олово, мед, никел, калай.
Ако един отпадък не се оползотвори, тоест да се рециклира или преизползва, се озовава сред природата или на бунището. За повечето хора първото е, меко казано, неприемливо, но последиците от второто също не са за пренебрегване.
Делът на рециклираната пластмаса у нас достига 65% през 2017 г., откогато са последните данни на Евростат.
Световните данни са недвусмислени – когато рециклираме, пестим ресурси, грижим се за природата, помагаме на себе си и околните.
Толкова много се говори за рециклиране, за отговорно потребление и внимание как се отнасяме към боклука, а има толкова митове и неясноти.
Такса „смет“ може да поскъпне догодина с около 15% в много общини, които все още нямат модерни съоръжения за третиране на битовите отпадъци, алармират представители на местните власти.
Във връзка с предстоящия отоплителен сезон Министерство на околоната среда и водите (МОСВ) предприема превантивни мерки и засилва контрола.
Тонове опасни отпадъци, заравяни незаконно край Свищов. След сигнал на граждани властите откриха незаконното депо.
Дебатът за „такса смет“ започва наново. Револиционните правила, които бяха предложени едва ли ще бъдат приети на второ четене в пленарна зала.
Това заяви Джордж Кремлис, ръководител на отдела за кохезионна политика и екооценки в Главна дирекция „Околна среда“ към Европейската комисия, цитиран от Kmeta.bg.
Министърът на икономиката Емил Караниколов обяви, че инвеститорският интерес към България продължавал да расте.
Качеството на въздуха в България продължава да буди сериозно безпокойство, твърди Европейската комисия в доклада за страната за изпълнението на политиките за опазването на природата в държавите от ЕС.
Битовите отпадъци в България намаляват най-значително за целия ЕС в периода 1996 – 2015 година, сочи последната статистика на Евростат.
Под 1% от отпадъците се изпращат за депониране. Швеция е толкова добра в рециклирането, че от няколко години внася отпадъци от други държави, за да поддържа работата на заводите си.
Пилотният проект предвижда на територията на Шумен, Разград, Съединение, Левски и Созопол да бъдат изградени площадки за временно съхранение на опасни отпадъци от домакинствата.
Доброволците останаха неприятно изненадани от боклуците, които намериха на плажа – хартия, пластмасови и стъклени бутилки, и всякакви други отпадъци, изхвърлени от морето.
Нова наредба облекчава отчитането по изпълнение на целите за рециклиране и подготовка за повторна употреба на битовите отпадъци, както и за количеството на депонираните биоразградими отпадъци.
Заместник-министърът на околната среда и водите Красимир Живков откри Симпозиум на тема „Целулоза хартия и опаковки“. Събитието се организира от Браншовата камара на целулозно-хартиената промишленост и Катедра „Целулоза, хартия и полиграфия“ към ХТМУ-София.
Законодателните политики у нас по отношение на управлението на отпадъци са насочени най-вече към предотвратяването им, но и към насърчаване на повторното им усвояване.
На празника ще бъдат обявени победителите в конкурса по творческо писане на “Забавното четене”, които трябваше да напишат край на едно от емблематичните детски произведения “Пипи Дългото Чорапче”, “Малкият принц”, “Котаракът в чизми” и “Малката кибритопродавачка”
Този модел изглежда порочен, защото с благословията на държавата се дава предимство на едни фирми пред други. Това изкривява пазара в този сектор и не позволява парите, събирани от хората – на практика квазиданък, да се изразходват прозрачно и ефективно.
Новият пакет на ЕС за кръгова икономика ще насърчи предприятията и потребителите да преминат към по-кръгов икономически модел, при който ресурсите ще се използват по по-интелигентен начин.
Увеличението се налага от разходите, които ще се правят за транспортирането на битовите отпадъци до новото депо, което е в района на село Санадиново. Сметището е отдалечено на 80 км от Свищов.
Четиринайсет години след като за първи път се заговори за инсталация за преработка на боклука на столицата заводът в с. Яна е завършен и официално открит.
Заводът за механично-биологично третиране (МБТ) на отпадъци, с производство на RDF-гориво на площадка „Садината“ се изпълнява по проект „Изграждане на интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013г”.
Чрез ОП „Конкурентоспособност“ се финансират иновативни проекти, но тежестта на административните процедури според участниците в допитването е причина за липсата на иновации.
Правилната пропорция и начин на определяне все още не са изчистени като единно становище в главите на работната група”, коментира по време на парламентарния контрол финасовият министър Владислав Горанов.
Според Евробарометъра от 2014 г., 80% от хората възприемат ефективното използване на ресурсите като изключително важно за икономическия растеж.
Стара Загора е една от малкото български общини, които до този момент оползотворяват, а не депонират отпадъците. Сепарирането пести и средства, защото за тон отсортиран отпадък общината заплаща 58 лева, а в края на годината, когато ще отвори депото, таксата за боклука ще бъде над 80 лева за тон. Ето защо, стремежът ни е до депото да отива минимално количество боклук, обясни кметът Живко Тодоров.
Тези амбициозни цели са заложени в Директивата за найлоновите торби, която депутатите в Европейския парламент приеха с голямо мнозинство във вторник.
[title style=’4′ ]До тук по ОП „Околна среда“ за програмен период 2007-2013 година са изградени 17 пречиствателни станции за отпадни води, които обслужват 250 хиляди жители.[/title] Това каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева на годишната конференция „Стратегическа инфраструктура и инвестиции 2015, България и Западни Балкани“, предаде „Фокус“. В процес на изграждане са…
По думите на Бургуджиев в момента у нас цената на пластмасата е 650 лева на тон, а на хартията – около 200 лева на тон. Масово специализираните контейнери се обирали в Сърбия, България, Румъния, Македония и Турция.
Основна част от исканията на търговците на скрап ще бъдат удовлетворени Промените в Закона за управление на отпадъците са на финалната права. Министерството на околната среда и водите е на финалната права по подготовката на промените в Закона за управление на отпадъците (ЗУО), за които настояваха организациите в металургичната индустрия. Това съобщи зам.-министърът на екологията…
Той е наречен “Ден за ден” и се намира в Лил, Северна ФранцияСтока без опаковка. “Ден след ден” има тази мисия – да направи пазаруването на хранителни продукти по-щадящо за природата. Алис Бигорн e работила в областта на маркетинга, докато не прочела една книга, която променила живота й. “Нулеви отпадъци” на Bea Джонсъвдъхновила Бигорн да…
МОСВ разработва проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците. МОСВ разработва проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците във връзка с необходимостта от въвеждане на разпоредби, свързани с прилагане на новоприети нормативни актове на ниво ЕС, както и отстраняване на установените технически пропуски.…
Предвиждат се и промени в Закона за опазване на околната среда Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева казa в интервю за БТА, че се очаква през втората половина на 2015 г. да започне експлоатацията на завода за отпадъци на София. Работим в тясно сътрудничество със Столичната община, през януари ще проверим напредъка по…
Изхвърленият боклук по празниците е с 25% повече от обикновено. Обилната трапеза и опаковките от подаръците рязко увеличават количеството на отпадъците. В Добрич например в обикновен месец се изхвърлят 110 тона боклук, в празничния декември обаче стават 140 тона. Само в София е обратното, тъй като много хора заминават от града. Тук по Коледа се…
Планът предвижда и изграждане на съоръжения за оползотворяване на битовите отпадъци До пет години в България трябва да бъдат изградени съоръжения за компостиране и анаеробно разграждане на биоразградими отпадъци, като в последствие компоста да се използва за обогатяване на почвата
В ЕС има много регулации и директиви. Срещу тях е по-лесно да се роптае, отколкото да бъдат отменени. Но онези, които искат да се изкорени всеки опит за регулация, явно не разбират същината на проблема, смята Б. Везел. При встъпването си в длъжност новата Европейска комисия обеща да не изнервя европейските граждани с нови, дребнави…
Това е много важен проект за региона, защото с реализацията му ще бъде решен трайно проблемът с депонирането на отпадъци, каза кметът на Варна Иван Портних. С моя екип отстояваме принципа да не увеличаваме местните данъци и такси. С навлизането на новите технологии обаче трябва да се мисли за варианти за по-ефективна преработка на отпадъците преди депонирането им.
Сдружението поема функциите на СНЦ „Управление на отпадъците – Регион Добрич“, което, според изискванията на закона, трябва да бъде прекратено до 31 декември 2014 г.
С европейските средства по оперативна програма “Околна среда” ще бъдат финансирани проекти, които подпомагат сепарирането, предварителното третиране и оползотворяването на сметта.
Новата ”пластмаса” се разгражда под въздействието на ултравиолетова светлина. Специалисти от САЩ са разработили метод за производство на разграждаща се по желание или „изчезваща“ пластмаса – своеобразно съвършенство в рециклирането. В съвременния свят пластмасата е навсякъде – от електрониката до автомобилите. Веднъж излязла от употреба обаче, тя остава сред природата и в океаните. Там разграждането…
Новата технология ще ускори преработката на отпадъци Повечето пластмаси могат да се рециклират, но първо трябва да бъдат сортирани по вид. Това се прави на ръка в съоръженията за преработка на отпадъци – и отнема много време. Нова технология, разработена от изследователи в Университета Лудвиг Максимилиан в Мюнхен, има за цел да ускори този процес…
Системата се състои от два типа контейнери: жълти за събиране на опаковки от хартия, пластмаса и метал и зелени – за стъклени опаковки. Моделът за разделно събиране включва добавяне само на два контейнера към наличните за битови отпадъци.
Какво щеше да се случи, ако българинът получаваше по 25 евроцента за всяка рециклирана бутилка. Вероятно сметопочистващите фирми щяха да харчат много по-малко общински пари, а градовете щяха да бъдат значително по-чисти.
Интервю с Евгения Ташева от „За Земята“ В началото на седмицата влезе в сила забраната за предаване на отпадъци от физически лица срещу заплащане на лицензираните площадки за скрап. Тя предизвика силно недоволство сред работещи в предприятията, изкупуващи скрап, и те излязоха на протест. Министерството на околната среда и водите подкрепи искането им да бъде…
Противно на онова, което мнозина биха си помислили, виновни за това положение са не строгите европейски екологични стандарти – те в края на краищата са в интерес на хората.