Илияна Стоилова от сърф училище „Акаша“ е основният герой във филма Wind2Win, разказващ за предизвикателството на двама сърфисти да изминат разстоянието от най-северната до най-южната точка на българското Черноморие, за да привлекат внимание към замърсяването. „Най-важно е да намалим количеството продукти, които използваме, и да удължаваме техния живот. Така спестяваме енергия от рециклиране и намаляваме необходимостта от ново производство“, напомня тя. А ако вече сте направили всичко възможно, за да преизползвате един продукт, можете спокойно да го пуснете в контейнера за разделно събиране и така да затворите веригата на кръговата икономика.
Рециклирането се превръща в неразделна част от бизнеса
До 2030 г. системата на Кока-Кола ще подпомогне събирането и рециклирането на еквивалента на всяка продадена бутилка или кен и ще инвестира в производство на опаковки с 50% рециклирано или възобновяемо съдържание, а до 2025 г. всички опаковки на компанията ще са 100% рециклируеми.
Компанията ще работи за постигането на тези цели с помощта на местни и глобални партньорства, сред които: Ellen MacArthur Foundation’s New Plastics Economy Initiative, The Ocean Conservancy/Trash Free Seas Alliance и World Wildlife Fund (Cascading Materials Vision and Bioplastic Feedstock Alliance). В България компанията реализира два дългосрочни проекта: „Моят Зелен Град“ и „Аз, Ти, Пловдив“, проект на БГ Бъди Активен, реализиран с финансовата подкрепа на Фондацията на Кока-Кола.
Съвсем наскоро Кока-Кола обяви и две партньорства в търсенето на ново поколение рециклируеми опаковки: Ioniqa Technologies и Paboco Pioneer Community