Рециклиране - Технологии & Методи
Съвременният свят се развива прогресивно. Всяка година производствените обеми се увеличават, растежът на населението и разрастването на градовете продължава. Наред с това назрява проблемът с изхвърлянето и обезопасяване на отпадъците. На сушата има специални депа за отпадъци, но те са в ограничени количества. Много често обемите, пристигащи при тях, надвишават техния капацитет, така че планините от отпадъци се увеличават всеки ден. Суровите купища отпадъци влияят негативно върху екологичното състояние на планетата. Ето защо има нужда от създаване на висококачествени инсталации за рециклиране на отпадъци. В тези съоръжения е необходимо да се прилагат само съвременни методи за преработка и обезвреждане. Заслужава да се отбележи, че отпадъците генерирани от човечеството имат различен произход и принадлежат към различни групи на опасност. За да бъде ефективна обработката им, за всеки отделен тип е необходимо да се избере отделен (собствен) метод за рециклиране, но на първо е необходимо тяхното сортиране.
1.
Битови отпадъци
Битови са отпадъците от пластмаса, хартия, храна и други подобни, които са изхвърлени от домакинства или ведомства. Боклуците, от които сме свикнали да се освобождаваме, се намират на всяка стъпка. Това са отпадъци с четвърта и пета степен на опасност и тяхната гама е изключително широка. Рециклирането им не бива да става без механично въздействие, т.е. сортиране и преработка. Някои от тях задължително се третират и с химически разтвори. Често след тази процедура се получават нови вещества, които се използват повторно за създаване на нови продукти. Хранителните отпадъци могат да бъдат компостирани и впоследствие разградени. Получената суровина е подходяща за използване в селскостопанската работа.
2.
Биологичен разпад
Голяма част от този отпадъчен поток идва от ферми, ветеринарни клиники, санитарни организации, заведения за обществено хранене и други подобни предприятия. Рециклирането на биологичните отпадъци се свежда до тяхното изгаряне. Веществата с течна консистенция се транспортират със специален транспорт. Изгарянето се прилага и за органични отпадъци.
3.
Промишлени отпадъци
Този вид отпадъци се генерират в резултат на функционирането на производствените и технологичните дейности. Това включва и всички строителни отпадъци. Те се появяват в процеса на монтаж, облицовка, довършителни работи и други работи. Например, тази категория отпадъци включва остатъци от бои и лакове, топлоизолационни вещества, дърво и други промишлени „боклуци“. Рециклирането на промишлени отпадъци често включва изгаряне. Остатъците от дърво са подходящи за определено количество топло енергия.
4.
Радиоактивни отпадъци
На първо място, това са биологични материали и предмети, съдържащи големи количества радиоактивни компоненти (над допустимата норма). Степента на опасност зависи от нивото на радиация в такива отпадъци. Такъви отпадъци се унищожават чрез заравяне, а някои от тях се изгарят.
5.
Медицински отпадъци
Около 80% от отпадъците са обикновени битови отпадъци. Този отпадък е безобиден, но останалите 20% са способни да причинят вреди на здравето по един или друг начин. В ЕС обезвреждането и преработката на радиоактивни и медицински отпадъци има много забрани и конвенции. Също така страната внимателно изписва необходимите условия за третиране на тази група отпадъци, методите за тяхното обезвреждане или изгаряне. Създадени са специални депа за течни и твърди радиоактивни компоненти. Ако трябва да се обезопасите от медицински тпадъци, те трябва да са поставенив специални опаковки и след това се изгарят. Но този метод, за съжаление, също е опасен, особено ако лекарствата принадлежат към първата или втората група на опасност.
6.
Класификация
Те са твърди, течни или газообразни. В допълнение, всички отпадъци са класифицирани според нивото на опасност. Общо има четири класа. Отпадъкът, принадлежащ към първата степен на опасност, носи най-силната заплаха за планетата и живите организми, включително хората. Тези отпадъци могат да навредят на екологичната система, което ще доведе до бедствия. Те включват следните вещества: живак, полоний, соли на олово, плутоний и др. Вторият група включва отпадъци, които могат да причинят екологична катастрофа, която не може да бъде възстановена за дълъг период (около 30 години). Това са хлор, различни фосфати, арсен, селен и други вещества. Третата група опасности включва онези отпадъци, след които системата може да се възстанови след десет години. Това са случаите, само огато боклукът вече няма да засегне заразения обект. Сред тях се отличават хром, цинк, етилов алкохол и т.н. Ниско опасните отпадъци – сулфати, хлориди и симазин – се причисляват към четвърти клас. Но това не означава, че те практически не засягат хората и екосистемата. Ако източникът бъде елиминиран, организмът или природата ще могат да се възстановят едва след три години. Има и отпадъци от пети клас. Това са тези отпадъци, които са напълно безопасни за околната среда.
Важно ли е да рециклираме?
Има няколко причини, поради които е необходимо правилното управление на отпадъците:
- Веднъж попаднали в околната среда, повечето вещества и материали се превръщат в замърсители (струва си да се има предвид, че нашата планета вече се задушава всеки ден от емисиите на автомобили и фабрики).
- Много източници, от които са създадени тези или онези материали, се изчерпват. Запасите им са твърде ограничени, така че решението е рециклиране.
- В някои случаи предметите, изпълнили предназначението си, са източник на вещества. Освен това те са по-евтини от естествените материали.
Разбираемо за рециклирането?
Рециклиране е обработката на отпадъчните материали до пълното им изчезване или промяна на структурата, така че да не е възможно повторното им използване във вида на предназначението им. Но тази дума може да има различно значение и често се използва в преносен смисъл.
Днес голямо количество отпадъци се използва повторно за различни цели. Целият отпадъчен поток, който се изхвърля днес, е разделен на две основни групи:
- Твърди битови отпадъци (стъкло, хартия, пластмаса, хранителни отпадъци).
- Промишлени отпадъци (биологични, медицински, радиоактивни, строителни отпадъци, както и боклук на транспортния комплекс).
Преработката и обезопасяването им може да се извърши по един от няколко начина, които също са разделени на групи. Например, основните методи включват топлинна обработка, компостиране, което е естествен метод на разлагане и депа. Някои от тези методи за рециклиране осигуряват рециклирани материали.
Какво е вторични суровини?
Обикновено всички отпадъци, които остават след производството и човешките дейности, се наричат „рециклируеми материали“. Но това мнение не е напълно вярно. Факт е, че не всички отпадъци трябва да се използва повторно. Има група отпадъци, която се използва повторно само като енергиен източник (след специална обработка), поради което също не принадлежи към вторичните суровини. Тези вещества, които произвеждат енергия след преработка, се наричат „вторични енергийни суровини“. Тази група включва само онези материали, които след известно въздействие могат да станат подходящи в националната икономика.
Добър пример е кутия за консерви. Тя вече не може да се използва за съхранение на храна, но след разтопяване от нея се прави нов кутия за храна или други метални предмети.
Става очевидно: вторичните суровини са обекти, които след тяхна употреба са ресурси, които след преработка са годни за по-нататъшна употреба. За да получите нов продукт или суровина, е необходимо рециклирането на отпадъци.
Какво е Сортиране & Преработка?
През 20-ти век в повечето случаи битовите отпадъци се рециклират чрез компостиране. Отпадъците се изхвърлят в специално изкопани ями, по-специално органичния отпадък, след което се поръсва с пръст. С течение на времето отпадъците се разлагат, разлагат се и се използват като тор в селското стопанство. Но сравнително наскоро този метод е значително променен. Учените са разработили инсталации под налягане за отопление чрез компостирани отпадъци. В този случай органичните остатъци започват да се разлагат по-бързо, което води до образуване на метан, който е биогаз. Именно този газ започна да се използва за създаване на биогорива.
Появиха се специализирани компании, които изграждат мобилни станции за рециклиране на отпадъци. Използват се в малки градове или в земеделието. Изчислено беше, че такива големи станции, предназначени за градове са нерентабилни. За да получите гниещ продукт, ви трябва много време, а полученият тор все още остава неизползван и те също трябва да бъдат изхвърлени по някакъв начин. Освен това има и други боклуци, които няма къде да отидат, така че те ще се натрупват. Например, това е пластмаса, строителни остатъци, полиетилен и т.н. И е икономически неизгодно властите да създадат специализиран завод, в който да се преработват твърди битови отпадъци.
Какво е термична обработка на отпадъците?
Термичната обработка се отнася до изгарянето на твърди битови отпадъци. Процесът се използва за намаляване на количеството органични вещества и тяхното неутрализиране. Освен това получените остатъци се обезвреждат или изхвърлят. След изгарянето боклукът значително намалява по обем, всички бактерии се унищожават, а получената енергия е в състояние да генерира електричество или топла вода за отоплителната система.
Какво е плазмена обработка на отпадъците?
В момента това е най-модерният метод за обезвреждане. Действието му протича на два етапа:
- Отпадъците се смачкват и изстискват под преса. Ако е необходимо, боклукът се суши, за да се постигне зърнеста структура.
- Получените вещества се изпращат в реактора. Там плазменият поток им предава толкова много енергия, че те придобиват газообразно състояние.
Полученият газ е подобен по състав на обикновения природен газ, но съдържа по-малко енергия. Готовият продукт се изпраща за по-късна употреба. Тзи газ е подходящ за турбини, котли, дизелови генератори. Подобна обработка на промишлени отпадъци и битови отпадъци се използва от известно време в Канада и САЩ.
Възможно ли е управление на отпадъците?
Въпреки че проблеми съществуват, напълно е възможно да се намали размерът на отпадъците за депониране. За това се изисква интегриран подход от страна на обществото и, ако всеки мисли за това, което лично може да направи. Най-простото нещо, което човек може да направи, е да започне да сортира отпасдъка, който генерира. В крайна сметка само този, който изхвърля отпадъците, знае къде има пластмаса, хартия, стъкло или храна. Ако това стане навик, тогава отпадъците ще се преработват по-лесно, по-бързо и в по-висока степен ще се рециклира. Човек трябва редовно да си напомня за значението на правилното изхвърляне на отпадъците, неговото сортиране и зачитане на природните ресурси, които притежава. Не бива да допускаме проблемът с изхвърлянето на отпадъци да остане у нас на „примитивно“ ниво.