Толкова много се говори за рециклиране, за отговорно потребление и внимание как се отнасяме към боклука, а има толкова митове и неясноти. Затова със специалната поредица „Свят без отпадъци“ – „Дневник“ и „Кока-Кола“ създават пътеводител в темата – всичко най-важно, което трябва да знаете – проверено и обяснено.
Автор на материалите в поредицата е Лия Панайотова
Храната като боклук
А мисията на „Грейт лейкс“ и подобни компании – да се оползотвори колкото се може повече от произведената храна, е много важна. Според Организацията по прехрана и земеделие към ООН (FAO) се бори срещу глада. Според тях около 1/3 от произведената храна по света се изхвърля. „Това са около 30% от зърното, 40 – 50% кореноплодни, плодове и зеленчуци, 20% маслодайни, 35% от месото, млечните продукти и рибата“, казват от организацията. Проблемът идва колкото от правителствата, производителите и продавачите, толкова и от потребителите. Но това означава, че решенията също са в наши ръце.
Според организацията Food Aid Foundation
В същото време изхвърляме около 1/3 от произведената храна.
Спестени емисии и спечелени финанси
Според програмата за действие за отпадъците и ресурсите (WRAP) вредните за атмосферата емисии, които произлизат от похабената храна, са толкова големи, че ако този отрасъл беше държава, щеше да се нареди на трето място по замърсяване след САЩ и Китай.
При производството
Как храната се превръща в отпадък по веригата на производство
В магазина
Грозни плодове и зеленчуци
Какво можем да правим всички ние като потребители, за да ограничим разхищението на хранa?
Мотото на Българската хранителна банка е „Промяната започва от твоя хладилник“. Можеш да я постигнеш с няколко лесни стъпки.
- Пазарувай със списък и не купувай в излишък.
- Подреди хладилника си така, че да виждаш всичко. Храната, която не се вижда, обикновено се забравя и разваля.
- Важно е, преди да сготвим у дома или да поръчаме храна навън, да обмислим колко можем да изядем.
- Когато ни остане храна, можем да я използваме като вдъхновение за нови рецепти, а също да направим от нея сосове или смутита от плодовете.
- Когато все пак ни остане храна, оптимално е да я дадем на животни или да я компостираме.